Обороноздатність України напряму залежить від її економічної стійкості та функціонування бізнесу: Ольга Піщанська про проєкт держбюджету-2025

31.10.2024 17:10

Ключові ризики, що можуть негативно вплинути на виконання бюджету, - це вразливість енергетичного сектору та значна залежність соціальних виплат від допомоги міжнародних партнерів. Про це заявила Голова Рахункової палати Ольга Піщанська під час представлення Висновків Рахункової палати за результатами експертизи проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» на засіданні Верховної Ради України.

При цьому Голова Рахункової палати зазначила, що усі надані у Висновках до проєкту держбюджету-2025 рекомендації  враховані.

Ольга Піщанська вказала, що як і у попередні роки одним з  основних викликів у 2025 році буде фінансування сектору безпеки та оборони, яке може здійснюватися виключно за рахунок надходжень із внутрішніх джерел. Однак покращення економічного становища значно гальмується масштабною руйнацією об’єктів інфраструктури та виробничих потужностей, обмеженою логістикою та масовою міграцією українців.

«Такі заходи, як реформа митної служби та зміни у податковому законодавстві дали б можливість збільшити наповнення державного бюджету, а  отже, і спрямувати більше коштів на національну безпеку й оборону держави. Також за результатами експертизи проєкту Рахункова палата запропонувала додаткові ресурси для збільшення доходів державного бюджету на 13,5 млрд грн: за рахунок збору за видачу спеціальних дозволів на користування надрами та за рахунок збільшення податку на прибуток підприємств», – зазначає Ольга Піщанська.

За словами Голови Рахункової палати, другим  за  важливістю викликом у 2025 році буде належне соціальне забезпечення та соціальний захист українців, яке значною мірою залежатиме від обсягів підтримки зовнішніх кредиторів.

Загалом 39,2 % всього обсягу надходжень до бюджету Уряд сподівається отримати від міжнародних донорів. При цьому Ольга Піщанська звернула увагу, що надавачів майже половини передбачених зовнішніх запозичень досі не визначено.  

Також Голова Рахункової палати повідомила, що інституція при плануванні роботи на 2025 рік розглядає можливість охоплення контрольними заходами таких напрямів, як оборонні закупівлі та функціонування системи соціальної підтримки, зокрема ветеранів, податкова сфера, управління державним боргом, проєкти з будівництва та відновлення критичної інфраструктури та інші.

31 жовтня Верховна Рада України прийняла в цілому проєкт Постанови Верховної Ради щодо висновків та пропозицій до проєкту закону про Державний бюджет України на 2025 рік, відповідно, проєкт закону про Державний бюджет України на 2025 рік вважається прийнятим у першому читанні. Підтримали  цей проєкт 247 нардепів.

Довідково. Згідно з нормами законодавства Рахункова палата до першого читання проводить експертизу поданого до Верховної Ради України проєкту закону про Державний бюджет України (включаючи матеріали, що додаються до цього проекту закону) та готує відповідні висновки.