Рахункова палата прозвітувала про напрацювання в межах виконання Україною Угоди про асоціацію з ЄС

13.11.2024 14:44

Про останні напрацювання Рахункової палати, здійснені в межах виконання Угоди про асоціацію з ЄС, розповіли 8 листопада представники інституції  під час восьмого засідання Кластера 1 Підкомітету з питань економіки та іншого галузевого співробітництва Комітету асоціації між Україною та ЄС.

Довідково. Комітет асоціації – найвищий орган асоціації на експертному рівні, створений у 2015 році та складається з представників міністерств та інших державних інституцій.

Комітет асоціації проводить засідання щонайменше один раз на рік та коли цього вимагають обставини. За  підсумками формується Проєкт операційних висновків, а стан реалізації цих висновків розглядається на будь-якому наступному засіданні Комітету.

Зокрема, до заходу долучилися член Рахункової палати Кирило Клименко, заступниця директора Департаменту стратегічного розвитку, контролю якості та  міжнародної діяльності Тетяна Дніпрова, начальниця відділу перевірки якості здійснення аудитів Департаменту стратегічного розвитку, контролю якості та міжнародної діяльності Леся Грицюта.

Кирило Клименко детально розповів партнерам про очікувані зміни у роботі Рахункової палати, які відбудуться у разі набуття чинності ухваленим Верховною Радою України законопроєктом № 10044-д. Серед іншого – це законодавче визнання Рахункової палати як вищого державного колегіального органу фінансового контролю (аудиту); визначення Системи професійних документів INTOSAI основою організаційно-методологічних засад здійснення державного зовнішнього фінансового контролю; впровадження інституту державного аудитора; розширення повноважень інституції тощо.

«Усі впроваджені зміни роблять Рахункову палату більш ефективною, а її аудиторська діяльність здійснюватиметься відповідно до міжнародних стандартів… Що п’ять років Рахункова палата проходитиме зовнішнє оцінювання своєї діяльності одним з провідних членів INTOSAI. Проведення такого оцінювання  дозволить нам підтвердити наш прогрес у впровадженні реформ», – зазначив Кирило Клименко.

Також член Рахункової палати повідомив партнерам, що інституція вже впровадила у роботу стандарти ISSAI, що стосуються, зокрема, проведення аудитів (фінансового, ефективності та відповідності),  згідно з якими здійснено 35 аудитів. Також впроваджено Кодекс етики Рахункової палати, стандарти з управління якістю, порядки річного та стратегічного планування. Ще один з необхідних стандартів, що стосується системи компетенцій, наразі на етапі розробки.

Відповідно до прийнятих порядків річного та стратегічного планування Рахункова палата затвердила план роботи інституції на 2025 рік та формує Стратегію розвитку на 2025-2029 роки.

Леся Грицюта повідомила партнерам, що Рахункова палата провела навчання для аудиторів та спеціалістів, що забезпечують контроль якості, з фінансового аудиту, аудиту відповідності та аудиту ефективності. Крім того, в інституції створена група внутрішніх тренерів, що налічує 9 досвідчених працівників. Ці тренери вже здійснювали аудити за міжнародними стандартами та готові передавати досвід колегам.

Оцінка впроваджених Рахунковою палатою змін буде надана у операційних висновках за результатами цього засідання.