Аудити коштів ЄС та розподіл повноважень між органами державного фінансового контролю: досвід Франції

09.12.2024 17:52

5 грудня 2024 року Голова Рахункової палати Ольга Піщанська та директор Департаменту контролю державного бюджету Юлія Мироненко зустрілися з представниками Національного органу аудиту Європейських фондів (AnAFe).

На зустрічах обговорили підходи та методологію, які застосовуються цією установою при проведенні аудитів коштів ЄС. Також було наголошено на важливості оцінки ризиків для належного планування аудитів. Одним із важливих завдань, спрямованих на захист фінансових інтересів ЄС, є виявлення випадків подвійного фінансування.

Співпраця Рахункової палати з AnAFe відбуватиметься в  межах реалізації в Україні програми Interreg Europe 2021–2027. Проєктом Угоди про фінансування зазначеної програми AnAFe визначено аудиторським органом, а Рахункову палату – представником України у групі аудиторів.

6 грудня 2024 року відбулася зустріч делегації Рахункової палати з представником Генерального економічного і фінансового контролю (CGEFI).  Ця Служба відповідає за контроль за державними підприємствами Французької Республіки шляхом аналізу ризиків та оцінки діяльності таких підприємств. Річні звіти зазначеної служби надаються Рахунковому суду Французької Республіки та можуть використовуватися останнім при здійсненні аудитів.

Голова Рахункової палати Ольга Піщанська  також зустрілася з Надзвичайним і Повноважним Послом України у Французькій Республіці Вадимом Омельченком. Особливу увагу  було  приділено  підтримці Францією України та важливості проведення Рахунковою палатою незалежних зовнішніх аудитів використання коштів наданої міжнародними партнерами фінансової допомоги. Це  підвищить  довіру іноземних партнерів до України та  сприятиме належному витрачанню наданої допомоги. 

Під час підбиття підсумків робочої поїздки Голова Рахункової палати подякувала представникам Французької агенції Міжнародного технічного співробітництва Expertise France (організатор візиту) за надану можливість ознайомитися з системою державного фінансового контролю у  цій країні. За її словами, професійні дискусії з представниками державних контролюючих органів Французької Республіки різних рівнів контролю дали змогу зрозуміти розподіл повноважень та завдань між ними. Ці знання  і розуміння сприятимуть  вдосконаленню системи державного фінансового контролю в Україні.

Нагадаємо, в межах цієї робочої поїздки Ольга Піщанська також зустрілася з Першим Президентом Рахункового суду Французької Республіки П’єром Московічі, представниками SIGMA, Генеральної інспекції фінансів (IGF), Генеральної дирекції публічних фінансів (DGFiP), Департаменту бюджетного і бухгалтерського контролю Міністерства економіки, фінансів та промисловості, а також Спеціальним уповноваженим Президента Франції з питань допомоги та відновлення України.