ДПС посилила контроль за обігом алкоголю на виконання рекомендацій Рахункової палати

16.12.2024 15:10

Затверджено нові зразки марок акцизного податку, а з 1 січня 2025 року набудуть чинності нові норми щодо торгівлі алкоголем в інтернеті та збільшиться вартість ліцензій на виробництво спиртного. Цей перелік змін впроваджено на виконання об’єктами контролю рекомендацій Рахункової палати, наданих з результатами  аудиту ефективності планування та результативності контролю за повнотою нарахування і своєчасністю надходження акцизного податку з алкогольних напоїв до державного бюджету. Цей аудит охоплював період 2019-2020 та 9 місяців 2021 року.

Аудитори встановили, що протягом проаналізованого періоду нормативно-правове регулювання питання справляння акцизного податку з алкогольних напоїв було недосконалим і неузгодженим. Окрім цього, відповідальні державні органи не забезпечили повною мірою прийняття ефективних управлінських рішень щодо створення дієвої системи контролю за суб’єктами господарювання, які провадили діяльність у сфері виробництва алкогольних напоїв та їх обігу, а також за справлянням акцизного податку з цієї продукції. Як наслідок, не було забезпечено запобігання нелегальному виробництву, імпорту та обігу алкогольних напоїв.

Це призводило до зменшення надходжень акцизного податку до державного бюджету. Зокрема, за розрахунками аудиторів Рахункової палати, внаслідок функціонування нелегального ринку алкоголю (зокрема і через мережу інтернет), сума недонадходжень акцизного податку на реалізацію лікеро-горілчаної продукції могла становити близько 9 млрд грн на рік.

Своєю чергою вживання нелегальної алкогольної продукції може мати негативний вплив на здоров’я та життя людей. Так, згідно з даними Державної служби статистики України за 2019–2020 роки та січень–серпень 2021 року в Україні через отруєння алкоголем померли 6 468 осіб.

Рахункова палата надала низку рекомендацій Міністерству фінансів України та Державній податковій службі України, метою яких було посилення контролю за виробництвом та обігом алкогольної продукції. Зокрема, - внести зміни до Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, вдосконалити форми звітів про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі та про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв, а також забезпечити належний контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, міжгалузеву координацію у цій сфері тощо.

У відповідь Міністерство фінансів повідомило, що з 1 січня 2025 року набуває чинності Закон № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», в якому враховано окремі рекомендації Рахункової палати. Зокрема, цим законом визначено порядок торгівлі алкоголем в інтернеті.

В цьому документі також передбачено збільшення вартості ліцензій на виробництво алкогольних напоїв з урахуванням інфляційних процесів. Так, з 01.01.2025 річна плата за ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв зросте з 780 грн до 1 200 грн.

На виконання рекомендацій Рахункової палати постановою Кабміну затверджено нові зразки марок акцизного податку. Це дозволить підвищити ефективність контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів, а також мінімізує можливість потрапляння у торгівельну мережу контрабандних та контрафактних алкогольних напоїв.

Також для посилення контролю за обліком алкогольних товарів у червні 2024 року Мінфін затвердив і нові форми звітів, які унеможливлюють задвоювання звітних даних про обсяги алкогольних напоїв, що надійшли оптовикам від виробників.

Загалом в межах виконання рекомендацій Рахункової палати впродовж 2022 – лютого 2023 років ДПС провела понад 6 тис. перевірок та виявила 5 тис. порушень і наклала понад 332 млн грн штрафних санкцій.

Ознайомившись з усіма даними, які надали об’єкти контролю, Рахункова палата ухвалила рішення завершити контроль за виконанням наданих рекомендацій, оскільки їх усі було виконано.