Рахункова палата оновлює підходи до співпраці з комітетами ВРУ

18.12.2024 14:08

Участь Рахункової палати у реалізації Верховною Радою України парламентського контролю, зокрема правову рамку цих відносин, вплив оновленої законодавчої бази на взаємодію між інституціями, а також особливості звітування Рахункової палати за результатами здійснених контрольних заходів обговорили 16 грудня в межах координаційної онлайн-зустрічі Рахункової палати з комітетами ВРУ. Захід відбувся за сприяння  Програми USAID «РАДА: наступне покоління».

Ухвалений ВРУ законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про Рахункову палату» та деяких інших законодавчих актів України» (10044-д) після набуття чинності розширить підходи до співпраці Рахункової палити та Верховної Ради. Зокрема, розгляд звітів Рахункової палати у профільних комітетах ВРУ стане обов’язковим, якщо це рекомендуватиме Рахункова палата.  Окрім того, комітети будуть зобов’язані реагувати на інформацію Рахункової палати про неналежне виконання рекомендацій.

Як зазначила у своєму вітальному слові до учасників заходу Голова Рахункової палати Ольга Піщанська, інституція цього року уже доклала чимало зусиль для вдосконалення співпраці з комітетами ВРУ, зокрема і в частині розгляду звітів  за результатами проведених аудитів.

«Цього року у нас вже проводилися зустрічі у парламентських комітетах із запрошенням об’єктів контролю, на яких розглядалися матеріали наших аудитів. Однак нам необхідно зробити цю практику більш сталою, системною та злагодженою», – наголосила Ольга Піщанська.

Своєю чергою директор Програми USAID «РАДА: наступне покоління» Мортен Енберг зауважив, що поглиблення співпраці з Рахунковою палатою є важливим елементом посилення інституційної спроможності Верховної Ради. А член Комітету ВРУ з питань бюджету Павло Фролов  підкреслив,що низькі показники розгляду звітів комітетами ВРУ були зумовлені  необов’язковістю  та формальним підходом  до такого розгляду. Водночас ця проблема буде вирішена завдяки оновленому законодавству.

Про правові межі  відносин Рахункової палати з ВРУ,  специфіку подання до комітетів та розгляду ними окремих документів Рахункової палати  присутнім розповів т. в. о. Секретаря Рахункової палати – керівника апарату Василь Невідомий.  

«Безумовно, ми розуміємо, що перетворення наших рекомендацій на законодавчі ініціативи та реформи потребує чіткого механізму передачі таких рекомендацій від Рахункової палати до парламентарів  і чіткого формулювання шляхів вирішення проблем», – підкреслив Василь Невідомий.

Також директорка Департаменту правового забезпечення Олена Ларіонова детально зупинилася на змінах у співпраці Рахункової палати та ВРУ, що очікуються з набуттям чинності законом №10044-д. 

Відповідно до оновлених методологій Рахункова палата змінила й підходи до формування та написання звітів за результатами здійснених контрольних заходів, наголосила начальниця відділу перевірки якості здійснених аудитів Департаменту стратегічного розвитку, контролю якості та  міжнародної діяльності Леся Грицюта. За її словами, завдяки новій структурі звіти стали більш лаконічними, змінилося їх візуальне оформлення, що полегшує процес ознайомлення з цими документами.