Уповноважений з якості оприлюднив звіт щодо функціонування системи управління якістю в Рахунковій палаті у 2024 році

06.01.2025 16:08

У Рахунковій палаті протягом 2024 року прийнято низку рішень та впроваджено політики і процедури, що дають змогу покращити результативність та ефективність роботи інституції загалом і підвищити якість здійснення аудитів зокрема. Ці висновки містяться у Звіті про стан функціонування системи управління якістю в Рахунковій палаті за 2024 рік. Висновки озвучила Уповноважений з якості інституції, член Рахункової палати Єлизавета Пушко-Цибуляк.  

Впровадження системи управління якістю в Рахунковій палаті узгоджується із положеннями міжнародних стандартів ISSAI 130 «Етичні правила», ISSAI 140 «Контроль якості для ВОА», ISSAI 150 «Компетентність аудитора». Ця система відповідає принципам INTOSAI, а також є фактором досягнення головної мети – покращення результативності та ефективності роботи Рахункової палати шляхом підвищення якості здійснення аудитів.  

Оцінка системи управління якістю здійснюється для забезпечення її постійного розвитку і вдосконалення шляхом надання об’єктивної критичної оцінки та рекомендацій щодо кожного із її елементів:

-  лідерство та відповідальність;

-  етичні цінності;

-  стратегічне та операційне (щорічне) планування;

-  людські ресурси;

-  здійснення аудитів;

-  моніторинг дієвості та ефективності системи управління якістю.

Лідерство та відповідальність

Протягом року було налагоджено ефективну комунікацію, співпрацю та взаємодію щодо якості роботи між Головою та членами Рахункової палати, Секретарем Рахункової палати – керівником апарату, керівниками структурних підрозділів апарату інституції та іншими зацікавленими сторонами.  Обрано  також голову Комітету з питань етики та Уповноваженого з якості.

Це дало змогу за короткий проміжок часу формалізувати та впровадити в роботу Рахункової палати цілий комплекс політик, порядків і процедур на всіх організаційних рівнях, удосконалити систему ризик-орієнтованого стратегічного та операційного (щорічного) планування, забезпечити проведення аудитів відповідно до міжнародних стандартів, функціонування системи управління якістю включно із процедурами HOT- та COLD review, а також системне оцінювання її ефективності.

 

Етичні цінності

Рахунковою палатою ухвалено та впроваджено Кодекс етики, забезпечено формування та функціонування Комітету з питань етики, розроблено та впроваджено методології та методики, які регулюють дотримання етичних вимог та упереджують виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів під час проведення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).

Аналіз функціонування системи етики в Рахунковій палаті виявив питання, які потребують вирішення та конкретизації, зокрема визначення відповідальних за виконання завдань та механізмів реалізації, спрямованих на функціонування системи контролю етики, врегулювання та унормування питання  запобігання й управління етичними ризиками.

Стратегічне та операційне (щорічне) планування

Рахунковою палатою  впроваджено необхідні внутрішні нормативні документи, які визначають процеси стратегічного та річного планування. Вони ґрунтуються на ризик-орієнтованому підході та оцінці потреб, що охоплюють основні напрями діяльності Рахункової палати, а також на визначенні сфер, що  потребують підвищення якості та ефективності.

2024 рік став роком практичного застосування нових процедур стратегічного та річного планування. Відповідно до Порядку річного планування сформовано план роботи Рахункової палати на 2025 рік, в основі якого – секторний аналіз галузей економіки.

Практичний досвід річного планування за новим порядком продемонстрував позитивні сторони та ефективність застосування ризик-орієнтованого підходу. При цьому встановлено, що потребують конкретизації  певні процедури: оцінка виявлених за результатами секторного аналізу ризиків та визначення пріоритетності тем контрольних заходів (аудитів); забезпечення запланованих контрольних заходів (аудитів) необхідними людськими ресурсами із відповідними компетенціями; залучення територіальних управлінь.

 

Людські ресурси

У 2024 році Рахункова палата  завершила розробку моделі компетенцій відповідно до Міжнародного стандарту ISSAI 150. Наразі розробляється процедура її інтеграції у функціонуючу  систему управління персоналом.

У постійному режимі відбувається навчання та підвищення кваліфікації працівників Рахункової палати, зокрема, щодо застосування нових методологій проведення аудитів (фінансового, відповідності, ефективності), методик написання аудиторських звітів тощо.

Водночас у зв’язку зі зміною профільного законодавства, Рахункова палата потребує збільшення чисельності персоналу, який має відповідну компетентність і володіє кваліфікацією, необхідною для виконання завдань відповідно до професійних стандартів, а також для забезпечення надання якісних аудиторських послуг. Також потребує розробки Стратегія управління персоналом Рахункової палати як документ,  що визначає систему планування людських ресурсів, систему управління продуктивністю, програму постійного професійного розвитку аудиторів та інших працівників Рахункової палати, систему утримання та ротації персоналу.

Здійснення аудитів

Рахункова палата за підтримки міжнародних експертів розробила, затвердила та впровадила методології здійснення фінансового аудиту, аудиту відповідності та аудиту ефективності, які ґрунтуються на Міжнародних стандартах ISSAI.

Впроваджені та підтримуються політики контролю якості аудитів, які охоплюють усі етапи процесу аудиту, включаючи планування, виконання, звітування. Забезпечено здійснення процедур нагляду під час проведення заходів державного фінансового контролю (аудиту) в Рахунковій палаті, а також  організацію та впровадження перевірок якості здійснення аудитів (HOT review). Відгуки керівників структурних підрозділів, які проводять аудити, засвідчили ефективність та дієвість  впроваджених політик та процедур контролю якості за новою методологією.

Практика застосування методологій проведення аудитів виявила окремі питання, які потребують розгляду та / або удосконалення, зокрема щодо:

- доцільності здійснення системного (юридичного та методологічного) супроводження всього процесу проведення контрольного заходу (аудиту);

- внесення змін до затверджених методологій проведення аудитів шляхом усунення неузгодженостей між окремими документами (методиками, алгоритмами та додатками до них) та методологіями різних видів аудитів;

- використання анкет для здійснення нагляду за якістю членами Рахункової палати; створення та функціонування комісії з вирішення спірних питань, що виникають у процесі проведення контрольних заходів (аудитів), тощо.

Моніторинг дієвості та ефективності системи управління якістю

Рахункова палата затвердила документи, що визначають принципи та структуру системи управління якістю, зокрема Положення про Експертну групу з перевірки якості завершених заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту),   Порядок перевірки якості завершених заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту). Окрім того, обрано персональний склад експертної групи. Відповідно до цього Порядку вперше перевірено якість завершених аудитів (COLD review).

Внутрішня оцінка функціонування системи управління якістю в Рахунковій палаті впроваджена повною мірою, однак організація та функціонування зовнішньої оцінки потребують доопрацювання та ухвалення відповідних рішень щодо її впровадження.

Потребують дослідження та обговорення процедури зворотного зв’язку з об’єктами контролю щодо оцінки роботи Рахункової палати, розгляду зауважень або тверджень, заяв щодо якості роботи Рахункової палати (обрання відповідальної особи, здійснення відповідного документування цієї діяльності).

«У цьому звіті викладено підсумок уже реалізованих заходів задля наближення діяльності Рахункової палати до міжнародних стандартів. А також окреслено низку питань, які необхідно вдосконалити. Ці заходи впливають на репутацію Рахункової палати та рівень довіри до неї як до авторитетного професійного вищого органу аудиту», – зазначає Єлизавета Пушко-Цибуляк.