Уряди країн мають працювати над впровадженням сучасних технологій та посиленням відповідальності за пожежі: результати міжнародного аудиту щодо захисту лісів

22.01.2025 12:42

Впровадити сучасні технології моніторингу для своєчасного виявлення та реагування на лісові пожежі, модернізувати техніку для гасіння пожеж, посилити правову відповідальність за порушення протипожежних вимог – ці та інші рекомендації надані урядам України, Грузії та Литви у спільному звіті Рахункової палати, Державного аудиторського офісу Грузії та Національного аудиторського офісу Литви щодо результатів паралельного аудиту збереження лісів від пожеж.

 

Аудит ініціював секретаріат Робочої групи EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф, в якій головує Рахункова палата України. Мета аудиту – оцінка стану управління лісами та ефективність заходів із попередження та реагування на лісові пожежі в цих країнах.

Національні аудити здійснювались за окремими програмами без визначення спільних питань та критеріїв оцінки, однак фахівці ВОА дійшли до певних спільних висновків, які можуть  бути корисними як урядам країн, які долучилися до аудиту, так й інших країн Європи, які потерпають від лісових пожеж.

Загалом в Україні, Грузії та Литві різні ступені ризиків та причини виникнення лісових пожеж: для України ця проблема загострена через російську агресію, у Грузії інтенсивність пожеж зростає внаслідок неналежного використання сільськогосподарських земель, підпалів та зміни клімату; у Литві ризик виникнення лісових пожеж хоча і найменший серед цих трьох країн через більш прохолодний та вологий клімат, однак також є викликом.

Встановлено, зокрема, що національні стратегії лісозбереження відповідають міжнародним цілям та вимогам щодо попередження лісових пожеж, однак їхня реалізація ускладнюється через недостатню координацію між установами та відсутність систем даних щодо стану ресурсів, інтегрованих в загальну систему моніторингу виникнення лісових пожеж та протидії їм. Через це ресурси на протидію пожежам використовуються неефективно, а дії різних органів з протидії пожежам є неузгодженими. Серед ключових проблем, які потребують вирішення, і застаріла інфраструктура пожежних підрозділів.

Тож у багатьох регіонах країн, що досліджувались, рівень захисту лісів залишається недостатнім, а недостатні планування попередження та підготовки до можливих пожеж підвищують ризик значних втрат у майбутньому.

Аудитори ВОА України, Грузії та Литви сформували спільні рекомендації для урядів цих держав, які мають сприяти протидії лісовим пожежам та покращити рівень управління лісовими ресурсами. Серед них:

- покращення координації між установами для більш ефективної підготовки до надзвичайних ситуацій та чіткий розподіл ролей і відповідальності органів для уникнення дублювання функцій;

- використання сучасних технологій моніторингу, таких як супутники та дрони для своєчасного виявлення та реагування на лісові пожежі;

- прозорість збору даних для належного прийняття рішень щодо протипожежних заходів;

- модернізація техніки та обладнання для ефективного гасіння пожеж;

- посилення правової відповідальності за порушення правил та більш суворі санкції за підпали та інші дії;

- відновлення постраждалих лісів шляхом фінансування спеціальних програм у постраждалих від пожеж районах тощо.

Звіт за результатами аудиту після погодження усіма сторонами буде направлений урядам усіх держав-учасниць аудиту, а також опубліковано на сайті Рахункової палати.

Довідково.

Національний аудит ефективності використання бюджетних коштів, спрямованих на ведення лісового і мисливського господарства, охорону і захист лісів у лісовому фонді України, охоплює період 2020- 2022 років та першу половину 2023 року. Відповідний Звіт та рішення затверджені в березні 2024 року.

Аудит виявив, що за цей період державі було завдано 20,3 млрд грн збитків внаслідок пожеж та 845,7 млн грн шкоди через незаконні вирубки дерев. При цьому ситуацію ускладнюють скорочення кількості лісників і слабка робота зі стягнення компенсацій з порушників, оскільки шкоду в сумі 731,0 млн грн завдали невиявлені особи.

Також станом на 1 липня 2023 року війна завдала лісовому фонду, його підприємствам та установам шкоди та збитків на 1,2 млрд гривень.