Погоджено граничну чисельність апарату Рахункової палати на три роки

04.02.2025 16:13

Комітет Верховної Ради України з питань бюджету на засіданні 4 лютого погодив граничну чисельність апарату Рахункової палати на 2025, 2026 та 2027 роки. Відповідне рішення  ухвалено на виконання змін до Закону  України «Про Рахункову палату».

Голова підкомітету з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати Комітету ВРУ з питань бюджету Ігор Молоток під час обговорення цього питання наголосив, що воно потребує термінового унормування, оскільки від цього рішення напряму залежить можливість Рахункової палати затвердити штатний розпис на поточний рік та сформувати показники для бюджетної декларації на 2026–2028 роки.

«Готуючи пропозицію щодо граничної чисельності на 2025 рік, Рахункова палата керувалася, насамперед, наявною штатною чисельністю – 702 одиниці. Однак через необхідність виконання норм закону, а саме щодо поширення повноважень Рахункової палати на місцеві бюджети і  перевірку підприємств державної форми власності, є необхідність збільшити штатну чисельність у 2026 році до 839 штатних одиниць, а з 2027 року – до 989 одиниць», –  повідомила  під час засідання Голова Рахункової палати Ольга Піщанська.

 

Перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін  під час обговорення зазначив, що для фінансування граничної чисельності апарату в бюджеті на 2025 рік заплановані необхідні видатки.

За результатами розгляду цього питання, керуючись вимогами частини четвертої статті 17 Закону України «Про Рахункову палату», Комітет з питань бюджету ухвалив рішення: погодити пропозиції Рахункової палати щодо граничної чисельності апарату Рахункової палати у 2025 році – 702 одиниці, у 2026 році – 839 одиниць, з 2027 року – 989 одиниць.

Голова Комітету Роксолана Підласа зауважила, що вперше Комітет здійснює таку функцію, як погодження кількості і граничної чисельності Рахункової палати.

Зауважимо, визначення граничної чисельності персоналу дає змогу розпочати переведення відповідного персоналу на посади державних аудиторів, як вимагає оновлений Закон.     

Нормативні документи, необхідні для проведення оцінювання фахівців Рахункової палати та їх переведення на посади державних аудиторів, Рахункова палата ухвалила на засіданні 30 січня 2025 року. Зокрема, це  рішення:   

– Про затвердження профілів компетенцій на посади державних аудиторів: визначають необхідний рівень володіння за такими напрямками, як законодавство, ІТ-грамотність, мовна грамотність, принципи та базові стандарти INTOSAI, аудиторська майстерність та інші специфічні компетенції;

– Про затвердження кваліфікаційних вимог та критеріїв професійної придатності державних аудиторів: включають вимоги до освіти, рівня володіння мовами та досвіду роботи кандидатів;

– Про затвердження переліку документів (сертифікатів), які засвідчують рівень професійних знань, необхідних для зайняття посади державного аудитора: серед них документи про освіту, Сертифікат внутрішнього аудитора, Міжнародний сертифікат внутрішнього аудитора СІА (Certified Internal Auditor), Сертифікат (диплом) Асоціації присяжних сертифікованих бухгалтерів (АССА) або Американського інституту сертифікованих громадських бухгалтерів (AICPA) або Інституту присяжних бухгалтерів Англії і Уельсу (ICAEW) тощо;

– Про затвердження Порядку конкурсного відбору на посади державних аудиторів: включає умови проведення конкурсу, а також регламентує процес формування конкурсної комісії;

– Про затвердження Порядку призначення на посади державних аудиторів: визначає процес призначення на посаду аудитора, що пройшов відбір, а також умови, за яких аудитори не можуть бути призначені (недієзнадтність, судимість за вчинення умисного кримінального правопорушення, громадянство іншої держави тощо).

– Окрім цього затверджено порядки обчислення стажу роботи працівників Рахункової палати різних категорій, що дає право на щомісячну доплату.

Підтримку в розробці відповідних документів надали фахівці проєктів міжнародної технічної допомоги: проєкту «Продовження програми підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM)» від Представництва ЄС в Україні та Проєкту зміцнення спроможності Рахункової палати, що реалізовується Центром досконалості аудиту Офісу урядової підзвітності США за підтримки USAID.