Незалежність, довіра, модернізація: ухвалено Стратегію розвитку Рахункової палати до 2029 року

26.03.2025 11:23

Рахункова палата затвердила Стратегію розвитку на 2025–2029 роки — дорожню карту трансформації інституції. Документ, який ухвалений на засіданні 19 березня, визначає ключові цілі: забезпечення аудиторської впевненості у складних умовах, розвиток людського потенціалу, формування довіри, модернізація інфраструктури.

Документ окреслює бачення, місію та пріоритети роботи інституції на найближчі п’ять років в умовах безпрецедентних викликів, зумовлених війною, та з урахуванням євроінтеграційного курсу та відбудови країни. Він містить оцінку поточної ситуації та аналіз досягнень інституції (зокрема, і за підсумками виконання Стратегії розвитку на 2019–2024 роки), аналіз стратегічних викликів, поглядів та очікувань заінтересованих сторін, перелік ризиків, з якими орган може зіткнутися, та очікуваних результатів виконання поставлених завдань. Документ підготовано з урахуванням оновлених положень Закону України  «Про Рахункову палату», що набули чинності наприкінці 2024 та на початку 2025 року.

Представляючи Стратегію розвитку на 2025–2029 роки на засіданні Рахункової палати, Голова Ольга Піщанська наголосила: основна мета Стратегії — забезпечити ефективну, незалежну та професійну діяльність Рахункової палати як вищого державного органу зовнішнього фінансового контролю (аудиту).  

«Зараз нам створено усі умови, необхідні для реалізації поставлених завдань. До завершення реалізації цієї Стратегії Рахункова палата повинна буде функціонувати як вищий орган аудиту міжнародного рівня. Наш крайній термін повного переходу на міжнародні вимоги і стандарти – це вступ України до Європейського Союзу. Стратегія Рахункової палати відповідає цьому завданню  та іншим викликам, що стоять перед нашою державою», – зазначила Ольга Піщанська.

Також член Рахункової палати, голова Робочої групи з розроблення проєкту Стратегії розвитку Рахункової палати на 2025–2029 роки Кирило Клименко вказав, що вперше Стратегія передбачає комплексний підхід до інституційної трансформації з акцентом на прозорість, доброчесність і довіру суспільства.

«Наші стратегічні цілі розбиті на десять складників: захист незалежності та фінансової автономії вищого органу аудиту, реалізація додаткових повноважень, якими наділив законодавець Рахункову палату минулого року, стійкість інституції і підвищення ефективності менеджменту на всіх його рівнях, а також розвиток людського потенціалу, взаємодія із стейкхолдерами та управління інфраструктурою», – зазначив під час презентації документа Кирило Клименко.

Роки, які охоплює Стратегія, – період серйозних викликів для української держави. Серед них – повоєнна відбудова та гармонізація національного законодавства з правом ЄС. Відповідно,документ окреслює бачення пріоритетних сфер заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) і визначає основні підходи до інституційної трансформації та розвитку Рахункової палати у світлі цих викликів.

Серед ключових результатів, яких планує досягти Рахункова палата за підсумками реалізації цієї Стратегії:

– закріплення у Конституції України інституційної та фінансової незалежності Рахункової палати;

–  підтвердження під час зовнішнього оцінювання діяльності прогресу у питанні інституційної та фінансової незалежності Рахункової палати та її членів;  

–  законодавче розмежування діяльності Рахункової палати та інших державних органів контролю;

– повна відповідність процесів і процедур Рахункової палати вимогам Системи професійних документів INTOSAI (IFPP);

– участь Рахункової палати в більшості засідань робочих органів та ініціатив INTOSAI та EUROSAI та у щонайменше трьох міжнародних аудитах щорічно;

– ІТ-аудит процесів Рахункової палати, що сприяє їхньому вдосконаленню та безпеці, автоматизована обробка та аналіз інформації, отриманої з баз даних і державних реєстрів;

– створення ефективної системи моніторингу виконання рекомендацій, а також оцінювання їхнього впливу на управління державними фінансами;

– зростання рівня обізнаності та довіри до Рахункової палати, який інституція має оцінювати щороку, тощо.

У Стратегії також визначено підходи до фінансування та моніторингу її реалізації. Для забезпечення прозорості передбачено щорічне оприлюднення результатів виконання Стратегії.  Розроблена матриця стратегічного розвитку Рахункової палати допоможе предметно оцінити стан виконання стратегічних завдань.

У процесі розробки Стратегії  пропозиції робочій групі надавали також члени Рахункової палати та експерти проєкту «Продовження програми підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM)».

З повним текстом Стратегії можна ознайомитися за посиланням: https://rp.gov.ua/Strategy/Strategy_2025-2029/?id=2453