Визначено критерії розподілу високовартісного медичного обладнання, закупленого за кошти державного бюджету, а також здійснені інші заходи для унормування процесу ефективного розподілу такого обладнання між лікарнями. Ці зміни відбулися завдяки виконанню рекомендацій Рахункової палати, наданих після аудиту щодо здійснення Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) закупівель високовартісного обладнання для покращення якості медичної допомоги та діагностики громадян.
Зазначимо, Звіт за цим аудитом затвердили 17 грудня 2024 року. Аудитори проаналізували перші централізовані закупівлі високовартісного (понад 1,6 млрд грн) медичного обладнання за кошти Державного бюджету України для закладів охорони здоров’я, які забезпечують надання медичної допомоги військовослужбовцям та/або онкологічної медичної допомоги. Закупівлі у 2023 році здійснювало Державне підприємство «Медичні закупівлі України». Було встановлено, що з 44 одиниць закупленого обладнання на момент аудиту (у 2024 році) ввели в експлуатацію лише дві.
Аудитори виявили причини таких зволікань та надали рекомендації МОЗ для їх усунення.
На виконання рекомендацій постановою Кабінету Міністрів України було внесено зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на забезпечення здійснення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру. Відтепер у цьому документі зазначені критерії, з урахуванням яких здійснюватиметься розподіл медичного обладнання між закладами охорони здоров’я. Також у Порядку визначені чіткі терміни видання МОЗ наказу про розподіл закупленого медичного обладнання.
МОЗ також переглянуло склад групи експертів та фахівців, які супроводжують закупівлі, та включило до неї осіб, які мають кваліфікацію, необхідну для оцінки медико-технічних характеристик медичного обладнання, що закуповується.
Ще три рекомендації, які мали бути виконані станом на 01 березня 2025 року, досі перебувають на стадії впровадження. Зокрема, наразі не визначено структурний підрозділ, який буде відповідальний за здійснення контролю за встановленням та введенням в експлуатацію високовартісного медичного обладнання.
У межах виконання рекомендації щодо аналізу причин довготривалого невстановлення та невведення в експлуатацію закупленого обладнання, МОЗ від 21 лютого 2025 року запровадило щомісячний моніторинг стану введення в експлуатацію такого обладнання.
До посадових осіб Фінансово-економічного департаменту МОЗ, які були відповідальні за збір та узагальнення заявок від лікарень на розподіл медичного обладнання, застосовано заходи впливу у вигляді попередження.
Рахункова палата продовжує моніторинг виконання рекомендацій за цим аудитом та інформуватиме суспільство про їх виконання.