Зміни до законодавства щодо екологічного контролю, посилення контролю за незаконними рубками лісів та покращення технічної готовності до боротьби з пожежами. Таких заходів вжили органи влади в Україні на виконання рекомендацій Рахункової плати, наданих за підсумками міжнародного паралельного аудиту збереження лісів від пожеж, повідомив під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування відповідальний за аудит заступник Голови Рахункової палати Сергій Ключка.
Розгляд Звіту відбувся онлайн 28 квітня.
Нагадаємо, проведення цього контрольного заходу було ініційовано секретаріатом Робочої групи EUROSAI з аудиту коштів, виділених на попередження та ліквідацію наслідків катастроф, в якій головує Рахункова палата.
Аудитори оцінили стан управління лісами та ефективність заходів, спрямованих на запобігання, підготовку до надзвичайних ситуацій та боротьбу з лісовими пожежами у трьох країнах: Грузії, Литві та Україні.
Рахунковою палатою, Державним аудиторським офісом Грузії та Національним аудиторським офісом Литви було підготовлено спільний звіт за результатами національних аудитів. Аудитори трьох країн виявили схожі у всіх країн-учасниць проблеми. Зокрема, реалізація національних стратегій лісозбереження ускладнюється через недостатню координацію між установами та відсутність даних щодо стану протипожежних систем, інтегрованих у загальну структуру моніторингу виникнення лісових пожеж та протидії їм. А оскільки дії різних органів з протидії пожежам є неузгодженими, ресурси на такі цілі використовуються неефективно. Також ключовою проблемою є застаріле обладнання пожежних підрозділів.
Загалом, попри прогрес у деяких країнах, більшість проблем залишається невирішеними через відсутність цілісної стратегії та належної координації - зазначає Сергій Ключка.
На основі висновків аудиту для розгляду національними урядами та державними органами було запропоновано загальні рекомендації на додаток до рекомендацій за результатами національного аудиту.
На виконання цих рекомендацій загалом:
- ухвалено парламентом в цілому Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері захисту рослинного світу, лісокористування та протидії незаконному обігу деревини»;
- у першому читанні прийнято проєкт Закону України «Про державний екологічний контроль», що визначає засади реформи державного екологічного контролю;
- Держлісагентством розроблено зміни до Порядку ведення державного лісового кадастру та ініційовано пропозиції до Лісового кодексу для узгодження їх із законодавством про публічні електронні реєстри;
- підприємствами сфери управління Держлісагентства спільно з Національною поліцією України наразі створені мобільні рейдові групи для боротьби з незаконними порубками та пожежами, налагоджено щоквартальні взаємозвірки матеріалів про незаконні рубки;
- ДП «Ліси України» посилено технічну готовність до боротьби з лісовими пожежами: закуплено пожежні модулі, техніку, обладнання, облаштовано телевізійні системи спостереження;
- перевірено та підтверджено готовність 564 об'єктів до пожежонебезпечного періоду, оновлено технічний парк, створено резерви пального в лісництвах;
- ведеться робота з впровадження новітніх технологій виявлення загорянь, зокрема через супутниковий моніторинг у співпраці з Державним космічним агентством України.
Сергій Ключка також зауважив, що проєкт рішення Комітету за результатами розгляду Звіту враховує порушені Рахунковою палатою питання та подякував народним депутатам за сприяння у виконанні рекомендацій.
Народний депутат, Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко також зазначив, що у парламенті зареєстровано ще два законопроєкти на виконання рекомендацій Рахункової палати: щодо посилення відповідальності за підпал сухої рослинності та звернувся до нардепів з проханням підтримати розгляд цього питання.
За підсумками розгляду Комітет взяв Звіт до відома та рекомендував Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо впровадження моніторингу лісів, ведення Державного лісового кадастру, здійснення обліку лісів та проведення національної інвентаризації лісів, а об’єктам контролю – продовжити виконання наданих у Звіті рекомендацій щодо захисту лісів від пожеж.