Група аудиторів Рахункової палати у повному обсязі виконала завдання аудиту Дунайської транснаціональної програми, поставлені їй в межах 2024 року. Відповідний Звіт про роботу Групи аудиторівза цією Програмою представив відповідальний за напрям заступник Голови Рахункової палати Сергій Ключка.
Дунайська транснаціональна програма – ключовий інструмент фінансування для інтеграції політики відповідно до європейських стандартів в Дунайському регіоні. Мета програми – допомогти неоднорідно розвинутим країнам регіону у вирішенні загальних проблем і потреб у конкретних сферах через розвиток і практичне впровадження політичних рамок, інструментів, послуг, а також визначених пілотних інвестицій.
Пріоритетні напрями Програми: інноваційність, соціальна, екологічна та культурна відповідальність, поліпшення інфраструктурних зв’язків та енергоефективність, ефективне управління в Дунайському регіоні.
Орган аудиту Програми – Генеральний директорат з питань аудиту європейських фондів (Угорщина). Рахункову палату долучено до аудитів Програми з 2018 року, зокрема в інституції створено групу аудиторів, які допомагають уповноваженим ЄС органам аудиту в проведенні на національному рівні аудитів систем управління та контролю.
Фахівці Рахункової палати у 2024 році опрацювали завдання Органу аудиту Програми, серед яких проаналізували:
- проєкт річного звіту про контроль та аудиторський висновок до нього;
- проєкт стратегії аудиту (внесені до неї зміни);
- відібрані зовнішнім незалежним аудитором елементи для аудиту;
- проєкт звіту про аудит операцій за проєктом.
Окрім цього, начальник відділу контролю у сфері АПК Департаменту контролю (аудиту) у сфері АПК, використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища Сергій Кривошея на запрошення Органу аудиту програми взяв участь у «Центральноєвропейській конференції аудиторських органів» (вересень 2024 року, Будапешт), де обговорили низку проблемних питань, пов’язаних із забезпеченням прозорості та контролю за публічними закупівлями.
Дунайська транснаціональна програма діяла з 2014 по 2023 рік. Наразі вона перебуває у стадії закриття, а Рахункова палата продовжує виконувати покладені на неї контрольні функції у цьому процесі.
Довідково. Програма охоплює дев'ять держав-членів Європейського Союзу: Австрію, Болгарію, Хорватію, Чехію, Угорщину, Німеччину, Румунію, Словаччину, Словенію; та п'ять держав, які не є членами ЄС: Боснію і Герцеговину, Молдову, Чорногорію, Сербію та Україну. В Україні програма поширюється на проєкти у чотирьох областях: Одеській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Закарпатській. В межах Програми за усі роки роботи відшкодовано витрати проєктів на суму більше 230,0 млн євро.