Про необхідність подальшого вдосконалення системи публічних закупівель та можливі шляхи цього процесу йшлося на міжнародній конференції «Реформа публічних закупівель в Україні – на шляху до ЄС», що відбулася у Києві 16 травня. Участь у заході (онлайн) взяла Голова Рахункової палати Ольга Піщанська.
Захід організовано Компонентом «Публічні закупівлі» Проєкту EU4PFM, з яким активно співпрацює Рахункова палата, також у обговореннях взяли участь представники вищих органів аудиту інших держав, експерти Програми ЄС SIGMA, Transparency International Ukraine, народні депутати, представники органів виконавчої влади, залучених до контролю та нагляду за публічними закупівлями в Україні, та представники громадськості.
«Публічні закупівлі — це лакмусовий папірець ефективності всього державного управління. Під час війни, коли власні ресурси України обмежено, прозорість, своєчасність і результативність закупівель напряму впливають на нашу обороноздатність та соціальну стійкість. Тому необхідно посилено працювати над мінімізацією ризиків, передовсім, через систему якісного контролю цієї системи», – відзначила у виступі Ольга Піщанська.
Загалом минулоріч безпосередньо на дослідження питань публічних закупівель Рахунковою палатою були спрямовані чотири аудити, а загальний стан дотримання нормативно-правових актів при використанні бюджетних коштів на здійснення публічних закупівель досліджувалися і під час інших контрольних заходів.
«У 2024 році Рахункова палата провела низку заходів контролю, за результатами яких виявила порушень законодавства у сфері публічних закупівель на 531,8 млн гривень. Причому значні порушення та недоліки були виявлені нами у таких важливих сферах, як оборона, охорона здоров’я, відбудова інфраструктури», – повідомила Голова Рахункової палати.
За її словами, під час контрольних заходів були виявлені системні проблеми, що потребують врегулювання. Зокрема, за результатами аналізу звіту Мінекономіки за 2023 рік, що містить аналіз функціонування системи публічних закупівель, що більше 92% усіх закупівель відбувалися без використання конкурентних процедур, що тягне за собою значні ризики.
«Результати аудитів за 2024 рік засвідчили як наявність позитивних зрушень, так і збереження низки системних проблем, таких як неефективне управління та низька якість планування закупівель, особливо на рівні місцевих громад. У цьому контексті нові та підсилені інституційні повноваження Рахункової палати дають змогу підвищити ефективність наших аудитів та забезпечити системність реалізації наших рекомендацій», – підсумувала Голова Рахункової палати.
Ольга Піщанська подякувала партнерам, Європейському Союзу та, зокрема, команді проєкту EU4PFM за надану Рахунковій палаті підтримку щодо аудитів у сфері публічних закупівель.
У межах сесій заходу обговорили також роль інших органів влади у процесі контролю за публічними закупівлями, питання реформування публічних закупівель, а також узгодження законодавства у цій сфері з законодавством Європейського союзу під час переговорного процесу щодо членства у ЄС.
Керівник групи експертів EU4PFM Ерікс Мезаліс, підсумовуючи захід, подякував Рахунковій палаті та іншим органам контролю у системі публічних закупівель за підтримку реформ у цій сфері.
Більше інформації у наших соціальних мережах: