Посилення соцзахисту постраждалих від аварії на ЧАЕС: Рахункова палата взяла участь у засіданні ТСК Верховної Ради

21.07.2025 15:48

18 липня 2025 року відбулося виїзне засідання Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з обговорення актуальних питань медичного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Засідання пройшло на базі Національного наукового центру радіаційної медицини, гематології та онкології Національної академії медичних наук України.

Учасники заходу розглянули проблеми медичного забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. В обговоренні взяли участь Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, перший заступник Міністра соціальної політики України Дарина Марчак, народні депутати – члени ТСК, а також представники громадських організацій.

Рахункову палату на засіданні представляли Голова Ольга Піщанська та профільні аудитори.

У своєму виступі Голова Рахункової палати наголосила, що інституція системно приділяє увагу  соціальному забезпеченню осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. Зокрема, відповідні  питання розглядалися під час аудиту Пенсійного фонду України. Окрім цього, у 2021 році було проведено аналіз системи загальнообов’язкового державного пенсійного і соціального страхування, в межах якого проаналізовано стан забезпечення соціального захисту постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Аудитори виявили низку системних проблем, серед яких недостатній обсяг фінансування програм підтримки, неефективність системи компенсацій і пільг, обмежений доступ до санаторно-курортного лікування та суперечності у законодавстві щодо визначення розмірів щорічної грошової допомоги та розміру середньої вартості путівки.

 «За підсумками цього контрольного заходу ми надали низку рекомендацій. Переважна частина з них виконуються, водночас  ключові – досі не виконані. Зокрема, Уряду було рекомендовано розробити стратегію оптимізації гарантованих державою пільг, компенсацій та допомог особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щоб ці виплати відповідали потребі, а також доручити Мінфіну вжити заходів щодо забезпечення достатнього фінансування для повного відшкодування шкоди, заподіяної майну та здоров’ю постраждалих», – зазначила Голова Рахункової палати.

Учасники засідання порушили низку актуальних питань, пов’язаних із медичним і соціальним забезпеченням постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Представники профільних міністерств окреслили поточну ситуацію із наданням медичних і соціальних послуг, а громадські організації акцентували увагу на конкретних труднощах, з якими стикаються постраждалі у повсякденному житті: щодо безоплатного отримання ліків та певних медичних послуг, а також реорганізації медзакладів,  що надають допомогу особам, які зазнали радіаційного опромінення.

За результатами обговорення наголошено на потребі продовження діалогу між органами влади, фаховими інституціями та громадянським суспільством задля формування ефективної державної політики у цій сфері.

Усі озвучені пропозиції та зауваження будуть узагальнені у зверненні Тимчасової спеціальної комісії до Прем’єр-міністра України з ініціативами щодо вдосконалення зазначеної системи соціального захисту.

 

 

Для отримання оперативних оновлень - слідкуйте за нами у соцмережах:
FacebookTelegramInstagramXLinkedInYoutube

За додатковою інформацією та коментарями звертайтеся до Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій:
RP_press@rp.gov.ua
(044) 298-74-75