Показник ефективності співпраці – якісні звіти Рахункової палати: Ольга Піщанська про підсумки спільної роботи з EU4PFM

09.10.2024 18:36

Проміжні підсумки співпраці з Європейською Програмою підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM) та очікування щодо подальших ініціатив обговорили 9 жовтня під час зустрічі Голова Рахункової палати Ольга Піщанська з аудиторами Програми EU4PFM Тетяною Корнєєвою та Володимиром Дубровським. У зустрічі також взяли участь керівники профільних напрямів Рахункової палати та т. в. о. Секретаря Рахункової палати – керівника апарату Василь Невідомий.

Аудиторська місія проводить незалежну оцінку результатів діяльності Програми за напрямами співпраці Рахункової палати з Компонентом 4 Програми EU4PFM  - «Горизонтальні функції та управління», а також з Проєктом «Зміцнення потенціалу зовнішнього аудиту відповідно до міжнародних стандартів» (EU4ACU).

Голова Рахункової палати високо оцінила результати роботи з міжнародними експертами та зазначила, що Рахункова палата і у майбутньому потребуватиме продовження цієї підтримки. Так, відповідаючи на запитання аудиторів Проєкту, Ольга Піщанська зазначила, що співпраця з компонентами відіграла значну роль у посиленні спроможності інституції та заклала основи для початку її ефективного реформування. Зокрема, найважливішими результатами роботи проєктів були вдосконалення процесного управління в Рахунковій палаті, розробка методичних та методологічних документів, завдяки яким Рахункова палата може здійснювати аудити у відповідності зі стандартами INTOSAI, розробка та впровадження системи стратегічного планування, оцінки якості hot-review та cold-review та ін.

«Те, якими зараз є аудити та звіти Рахункової палати у порівнянні з тими, якими вони були раніше, і є найбільш яскравою ілюстрацією ефективності нашої попередньої співпраці. Тому вона має продовжуватися. Наразі процеси щодо реформи Рахункової палати прискорюються. У найближчі роки, якщо Верховною Радою буде прийнято рішення щодо розширення наших повноважень, виникне необхідність посилення інституційної спроможності Рахункової палати, і ми потребуватимемо подальшої підтримки міжнародних експертів», – зауважила Ольга Піщанська.

Що ж до конкретних очікувань від подальшої співпраці Ольга Піщанська висловила думку, що найбільш затребуваними могли б бути такі напрями співпраці як консультативна підтримка та тренінги щодо проведення аудитів, виїзні навчальні візити, допомога експертів у створенні підзаконних та нормативних актів, необхідних для належного впровадження в дію оновленого законодавства про Рахункову палату, підтримка в подальшому удосконаленні організаційної структури, впровадженні системи компетенцій аудиторів, вдосконалення IT-інфраструктури та IT-підтримка управлінської та аудиторської діяльності та інше.

Окремо Голова Рахункової палати зауважила, що корисним могло б бути сприяння міжнародних експертів у підвищенні обізнаності місцевих органів управління щодо функцій та ролі Рахункової палати у структурі державного фінансового контролю в Україні.  

Довідково:

Протягом 2020-2024 років у межах Угоди про фінансування програми “Підтримка державного управління фінансами для України - EU4PFM” у Рахунковій палаті реалізовувалося два компоненти EU4PFM.

Компонент 4 «Горизонтальне функціонування та управління» офіційно розпочався у березні 2020-го. Проєкт мав на меті забезпечити підтримку установ, які управляють державними фінансами в Україні у питаннях розробки та впровадження сучасних методів управління людськими ресурсами, включаючи впровадження антикорупційних заходів, адаптацію та автоматизацію бізнес-процесів, вдосконалення організаційних структур і практик та зміцнення спроможності установ управління державними фінансами в Україні у сфері планування, впровадження та моніторингу реформ.

Проєкт EU4ACU розпочав роботу у вересні 2020-го. Сфери діяльності проєкту: наближення нормативно-правової бази та регуляторні зміни, інституційний розвиток, удосконалення методологій аудиту, посилення спостережних механізмів та комунікації щодо ключових результатів роботи Рахункової палати (моніторинг рекомендацій).