Національна система управління та контролю в рамках програм прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства на 2014–2020 роки потребує вдосконалення

02.01.2019 15:00

Підбиті підсумки роботи групи аудиторів Рахункової палати в межах програм прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства (ППС ЄІС) на 2014–2020 роки щодо перевірки створення та ефективність функціонування системи внутрішнього контролю за ППС ЄІС, а також її можливість забезпечувати результативну реалізацію програм.

Група аудиторів за програмами прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства на 2014–2020 роки (далі – ППС ЄІС) відзвітувала про здійснену в 2018 році роботу.

Так, зокрема, у 2018 році вказаною Групою аудиторів проведено системні аудити за програмами: «Україна–Румунія» та «Басейн Чорного моря», а також аудит призначень органів, відповідальних за створення системи управління і контролю, за ППС ЄІС «Україна – Угорщина – Словаччина – Румунія 2014–2020 роки».

Проведеними аудитами перевірено створення та ефективність функціонування системи внутрішнього контролю за ППС ЄІС, а також її можливість забезпечувати результативну реалізацію програм. Так, зокрема, виявлено необхідність удосконалення національної системи управління та контролю в частині розроблення процедур повернення незаконно витрачених коштів за ППС ЄІС та відбору незалежних аудиторів, які здійснюватимуть верифікацію витрат за проектами ППС ЄІС, інструкцій, перевірочних листів та інших уніфікованих документів для здійснення верифікацій витрат незалежними аудиторами, створення інтегрованих електронних баз даних за ППС ЄІС, які б містили дані про проведені верифікації витрат, адмінперевірки, виявлені порушення і їх усунення, а також надання доступу до таких баз даних національним органам управління та контролю, що сприятиме належному виконанню проектів за програмами прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства на 2014–2020 роки.

У звіті Групи аудиторів також відзначено, що незважаючи на те, що на національному рівні продовжується створення механізмів та процедур, згідно з вимогами та правилами ЄС, фінансування українських бенефіціарів за проектами ППС ЄІС так і не розпочато.

Для довідки:

Прикордонне співробітництво є одним із інструментів сприяння економічному та соціальному розвитку в прикордонних регіонах, вирішення спільних проблемних питань у сферах охорони навколишнього природного середовища, здоров'я громадян, безпеки, а також сприяння покращенню умов і вільних підходів до переміщення людей, товарів та капіталу.

Україна бере участь у реалізації чотирьох спільних операційних програм прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства на 2014–2020 роки, а саме: «Україна – Румунія», «Басейн Чорного моря», «Україна – Угорщина – Словаччина – Румунія», «Україна – Польща – Білорусь», загальний бюджет яких становить близько 403 млн євро. Рахункова палата входить до складу груп аудиторів за всіма чотирма програмами прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства на 2014–2020 роки, які формуються з представників кожної країни-учасниці і повинні здійснювати аудити, зокрема, щодо систем управління та контролю, проектів та щорічної звітності.

Кожна країна-учасниця є відповідальною за створення надійної національної системи управління і контролю, яка функціонуватиме відповідно до вимог і правил ЄС, а також розроблення механізмів, спроможних ефективно запобігати, виявляти та виправляти порушення та помилки.