Дунайська транснаціональна програма: українська система управління та контролю – ефективна

06.03.2023 11:54

Група аудиторів за Дунайською транснаціональною програмою у 2022 році повністю виконала завдання Генерального директорату з питань аудиту використання європейських фінансових фондів (Орган аудиту Програми, Угорщина), який підтвердив: українська система управління та контролю – ефективна.

Про це йдеться у Звіті про роботу в 2022 році групи аудиторів за Дунайською транснаціональною програмою. Керівник групи аудиторів за Програмою – член Рахункової палати Віктор Богун.

Згідно з умовами Дунайської транснаціональної програми, кожна країна-учасниця відповідала за перевірки на своїй території, тому мала створити надійну систему управління і контролю у відповідності до вимог і правил ЄС, а також розробити належні механізми, які ефективно запобігають, виявляють та виправляють порушення та помилки. Рахункова палата сприяла створенню такої системи в Україні.

За Угодою про фінансування програми Рахункова палата визначена органом відповідальним за здійснення аудиту, а Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури та Державна аудиторська служба координували участь країни-партнера ЄІС у Програмі та контролювали реалізацію програми в Україні.

У 2022 році Органом аудиту Програми робота Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України оцінена як «Добра. Потрібні лише незначні покращення», а роботу Державної аудиторської служби України, за ключовою вимогою «Належні управлінські перевірки», оцінили як «Працює, але потрібні деякі покращення».

До переліку 40 проєктів партнерів у 2022 році було включено і українського бенефіціара – виконавчий комітет Івано-Франківської міськради з обсягом фінансування проєкту майже 247 тис. євро. Проведений аудит українського бенефіціара не виявив жодних помилок, невідповідностей і підозр.

Крім цього, Генеральний директорат аудиту європейських фондів, який є й Органом аудиту Дунайської регіональної програми, на початку січня звернувся до Рахункової палати з пропозицією визначити представників групи аудиторів за Дунайською регіональною програмою та взяти участь у її засіданні. Тому, за наказом Голови Рахункової палати, затвердили персональний склад Групи аудиторів за Дунайською регіональною програмою 2021–2027 років. Аудитори провели моніторинг пропозицій щодо участі українських бенефіціарів цієї програми, які подали 97 заявок на фінансування 78 проєктів на 16,5 млн євро. Співпраця групи аудиторів з Органом аудиту Дунайської регіональної програми продовжується.

 

Довідково:

Україна стала першою країною, яка не будучи членом ЄС, головувала із листопада 2021 року по листопад 2022 року в Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону. У пріоритеті були: сталий розвиток Дунайського регіону шляхом декарбонізації та трансформації економіки, розвитку людського капіталу та ринків праці.

Дунайська транснаціональна програма – це фінансовий інструмент, спрямований на підтримку інтеграції політики в Дунайському регіоні відповідно до європейських нормативів, пов’язаних зі Стратегією ЄС для Дунайського регіону. Максимальний розмір внеску ЄС відповідно до Європейського інструменту сусідства в Програму на користь Уряду України – 5 млн євро.

Наприкінці листопада 2022 року Європейська комісія офіційно ухвалила нову програму транснаціональної співпраці для Дунайського регіону на період 2021–2027 років. У регіональній програмі беруть участь дев’ять країн: Австрія, Німеччина, Чехія, Словаччина, Словенія, Хорватія, Угорщина, Румунія та Болгарія. А також п’ять країн, що не входять до ЄС: Україна, Боснія і Герцеговина, Чорногорія, Молдова й Сербія.

Основні напрями нової програми: депопуляція, міграція, економічна нерівність, енергетична залежність і зміна клімату.