Фіксація, оцінка збитків, завданих держмайну війною, удосконалені на виконання рекомендацій Рахункової палати

19.11.2024 13:17

Кабінет Міністрів України переглянув підходи до встановлення вартості втраченого, пошкодженого або знищеного внаслідок збройної агресії РФ майна, удосконалив механізм подання інформації про пошкоджені об’єкти державної власності, а також запустив Державний реєстр пошкодженого та знищеного майна.

Відповідні рішення ухвалено на виконання рекомендацій Рахункової палати, наданих за результатами аудиту ефективності виконання державними органами повноважень з управління об’єктами державної власності в частині визначення шкоди і збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Цей аудит охопив період з 2022 року по І квартал 2023 року ( з окремих питань – з 2014 року).  

Нагадаємо, на період завершення аудиту із 23 необхідних методик визначення шкоди та збитків у різних сферах, відповідальними виконавцями розроблено та затверджено лише 12. При цьому через  неналежний контроль за якістю цих методик, окремі з них мали суттєві недоліки, зокрема в частині визначення вартості пошкодженого чи втраченого майна.

Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України мав запрацювати до 26 липня 2022 року. Цього не відбулося, що, разом з іншими виявленими у процесі аудиту недоліками, спричинило  ризики неповної фіксації та визначення шкоди й збитків, завданих війною, та як наслідок – неповного їх відшкодування у майбутньому.

Загалом завдання з напрацювання організаційно-правових механізмів визначення шкоди та збитків, завданих збройною агресією РФ, забезпечення збору і фіксації інформації про такі шкоду та збитки були розпорошені між органами виконавчої влади та консультативно-дорадчими органами. Паралельно провадили свою діяльність Національна рада з відновлення України від наслідків війни (підзвітна Президентові України) та комісія з проведення аудиту збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії РФ (підзвітна Кабінету Міністрів України), повноваження з фіксації збитків також були покладені на окремі міністерства.  

Для виправлення цих та інших недоліків, забезпечення належного функціонування системи фіксації та відшкодування збитків від агресії РФ, зокрема для об’єктів держвласності, Рахункова палата надала низку рекомендацій об’єктам контролю.

На виконання цих рекомендацій Уряд вніс зміни до Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України. Завдяки цьому прогалини попередньої версії документа, що перешкоджали фіксації збитків об’єктам держвласності, були усунені,  а саме:

–  перелік користувачів, які мають забезпечувати внесення інформації (документів) про пошкоджене та знищене нерухоме майно, доповнений уповноваженими представниками юридичних осіб;

–  окреслені  умови ідентифікації особи – уповноваженого представника у частині належності до конкретної юридичної особи;

– визначені  вимоги до інформації (документів), яка має міститися у поданому юридичною особою інформаційному повідомленні про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ.

Окрім цього, за дорученням Уряду Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України  встановило: для окремих категорій майна доцільно застосовувати чинну загальну Методику визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією РФ (затверджена Мінекономіки спільно з ФДМУ), замість створення нових галузевих методик.

Кабміном також змінено методичні засади визначення збитків, зокрема запроваджено чітку класифікацію за категоріями шкоди та збитків з урахуванням суб’єкта подання заяви та виду прав, свобод та інтересів, об’єктів, яким вони заподіяні. 

На виконання рекомендацій Рахункової палати повноцінно запрацював і Державний реєстр пошкодженого та знищеного майна, повідомлення про знищене майно до нього можна подати і через портал «Дія».

Також для уникнення дублювання повноважень Кабмін припинив діяльність утвореної ним комісії з проведення аудиту збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії РФ.

Оскільки всі надані за результатами зазначеного аудиту рекомендації Рахункової палати  реалізовані, контроль за їх виконанням припинено.