АРМА розпочало виконання рекомендацій Рахункової палати

19.03.2025 18:05

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів           (далі – АРМА, Агентство), розробило план заходів для виконання рекомендацій Рахункової палати та створило робочі групи з їх реалізації.

Наприкінці минулого року Рахункова палата провела аудит відповідності використання коштів державного бюджету та управління активами АРМА, який охопив діяльність Агентства у період 2022–2023 років та І півріччя 2024 року. Відповідальна за аудит – член Рахункової палати Єлизавета Пушко-Цибуляк.

Аудитом Рахункової палати встановлено, що з часу утворення Агентства у 2016 році цілісної системи управління активами не створено. Виконуючи функції з управління активами, АРМА не мало достатніх інструментів, необхідних для збереження та, за можливості, максимізації економічної вартості активів й отримання додаткового фінансового ефекту.

Процес прийняття і передачі Агентством активів в управління (на реалізацію) відбувався в умовах недосконалості нормативно-правової бази, недостатності та фрагментарності інформації, неврегульованості взаємовідносин між АРМА та органами прокуратури і досудового розслідування у питаннях прийняття-передачі активів в управління.

         Рахункова палата надала низку рекомендацій для усунення виявлених   недоліків, виконання частини з яких Агентство уже розпочало. Зокрема, за даними АРМА, для покращення процесу управління активами було відібрано державні банки, що у 2025 році обслуговуватимуть операції з грошовими коштами та банківськими металами, прийнятими в управління APMA.

Також Агентство повідомило, що розпочало розробку проєктів нормативно-правових актів для удосконалення процесів з управління активами. Документи стосуватимуться, зокрема:

- скасування обмежень щодо отримання згоди власника та передбачення відповідних запобіжних заходів;

- врегулювання взаємодії органів досудового розслідування та Агентства при підготовці клопотань щодо накладення арешту на активи, які планується передати в АРМА;

- визначення конкретних заходів та чітких строків при передачі активів в управління відомства з моменту винесення ухвали суду для всіх учасників процесу та встановлення строків для передачі активів управителям;

- удосконалення конкурсного відбору управителів активів та врегулювання процесу відбору оцінювачів активів при їхній реалізації;

- удосконалення порядку здійснення контролю за ефективністю управління активами тощо.

Окрім цього, Агентством проводиться робота щодо відображення в бухгалтерському обліку всіх активів, які прийняті ним в управління. А також вживаються заходи для проведення інвентаризації ухвал суду, які передбачають передачу активів в управління АРМА із залученням представників Офісу Генерального прокурора.

Загалом Агентством розпочато впровадження всіх 10 наданих рекомендацій.

Зауважимо також, що Верховною Радою України прийнято за основу проєкт закону  про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення інституційної спроможності АРМА та вдосконалення механізмів управління активами (реєстр. № 12374-д).

 Рахункова палата продовжує моніторинг виконаних рекомендацій за цим аудитом та буде інформувати про них громадськість.