Валерій Пацкан: Через невиконання прогнозних показників від акцизу з тютюнових виробів держбюджет не отримав за 2,5 роки майже 20 млрд грн

29.11.2019 10:17

Державна фіскальна служба зібрала менше коштів від акцизного податку з тютюну та тютюнових виробів, ніж прогнозувало Міністерство фінансів. За оцінками аудиторів Рахункової палати, державний бюджет не отримав за 2,5 роки майже 20 млрд грн. Про це розповів Голова Рахункової палати Валерій Пацкан  у відеоролику, розміщеному на його сторінці у соціальній мережі Facebook, за підсумками аудиту обґрунтованості планування та результативності контролю за повнотою нарахування і своєчасністю надходжень акцизного податку з тютюну та тютюнових виробів до Державного бюджету України.

Він відзначив, що за період 2017–перше півріччя 2019 року від акцизного податку з тютюну та тютюнових виробів до держбюджету надійшло понад 100 млрд грн. Водночас у 2017 році прогнозні показники виконано на 93%, у 2018 – на 85%, у першому півріччі 2019-го – лише на 67%.

“Через це, за оцінками аудиторів, держбюджет не отримав за два з половиною роки майже 20 млрд грн. У середньому – 8 млрд грн на рік”, - зазначив Валерій Пацкан.

Друга проблема, зауважив Голова Рахункової палати, – нелегальний ринок. Так, за даними Української Асоціації виробників тютюнових виробів «Укртютюн», у 2018 році нелегальний ринок сигарет становив близько 4,5%. Через це до державного бюджету тільки акцизного податку не було сплачено близько 2 млрд грн.

«Таким чином, сумарно держбюджет недоотримує за рік близько 10 млрд грн. Це оціночні дані, наголошую. Але навіть якщо насправді сума дещо менша, масштаби все одно вражають», - наголосив Валерій Пацкан.

Результати аудиту засвідчили, що Державна фіскальна служба не забезпечила створення ефективної системи контролю за справлянням акцизного податку з тютюну та тютюнових виробів до держбюджету.

Зокрема, на думку фахівців Рахункової палати, змінити ситуацію може впровадження автоматизованої системи контролю за обігом підакцизних товарів (алкогольних напоїв та тютюнових виробів) «Електронна акцизна марка».

«Загалом, податківці мають більш прискіпливо та прозоро контролювати весь процес поширення сигарет та алкоголю – від виробництва чи імпорту до безпосередньо продажу споживачам, - наголосив Валерій Пацкан. - Акциз із сигарет – це ще одне джерело збільшення доходів державного бюджету».