Рахункова палата: Інформація про «економію» 28,2 млрд грн на публічних закупівлях у 2019 році є суперечливою

10.07.2020 10:24

Міністерство економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) у своєму звіті інформує про «економію» 28,2 млрд грн при публічних закупівлях у 2019 році, проте не вказує на чинники, які зумовили цей показник.

Таких висновків Рахункова палата дійшла за результатами аналізу щорічного звіту Мінекономіки, що містить аналіз функціонування системи публічних закупівель та узагальнену інформацію про результати здійснення контролю у сфері закупівель. Відповідальний за його проведення – член Рахункової палати Віктор Богун.

Як засвідчив аналіз звіту, очікувана вартість тендерів у 2019 році становила 581,3 млрд грн. А різниця між очікуваною вартістю та переможними пропозиціями, яку у звіті названо економією, становить більше 28,2 млрд гривень.

Рахункова палата звертає увагу: такий розрахунок і така сума «економії» не є свідченням ефективного та прозорого здійснення публічних закупівель, адже у звіті не проаналізовані чинники, зокрема ті, що впливають на формування очікуваної вартості тендерів.

Вищий орган аудиту зазначає, що підготовлений Мінекономіки звіт не надає чітких відповідей на низку питань, які характеризували б стан досягнення основної мети у сфері публічних закупівель, а саме: чи була забезпечена їх ефективність та прозорість у 2019 році? чи здійснювалися вони в конкурентному середовищі? які заходи вживалися для розвитку добросовісної конкуренції та запобігання проявам корупції при здійсненні публічних закупівель?

Отже, Рахункова палата вважає формальним підхід Міністерства до підготовки звіту.

Документ не містить повного аналізу стану виконання Міністерством своїх функцій як Уповноваженого органу у сфері публічних закупівель. Зокрема, у звіті відсутній огляд взаємодії з громадськістю з питань удосконалення системи публічних закупівель. Відсутня й оцінка того, як Мінекономіки інформувало громадськість про політику та правила публічних закупівель.

Не оцінило Мінекономіки і фактичний стан справ щодо гармонізації законодавства України у сфері закупівель з відповідними нормами ЄС та реалізації Стратегії реформування системи публічних закупівель.

Як встановила Рахункова палата, Міністерство у своєму звіті неналежно проаналізувало факт зменшення кількості конкурентних процедур на понад 10% та суми конкурентних закупівель – на 24%.

Разом з тим установа зосередила увагу на середній кількості пропозицій на торги. Цей показник у 2019 році зріс з 2,29 до 2,39 в середньому пропозицій на один тендер (або на 4,4%). Проте зроблений з такого показника висновок щодо наявності конкурентного середовища серед підприємців під час здійснення закупівель є суперечливим.

Про це свідчать дані стосовно недоліків та порушень при публічних закупівлях минулого року. Відповідно до звіту, недоліків і порушень зафіксовано на понад 74 млрд грн, а скарги були подані на процедури закупівель (лотів), загальна вартість яких перевищує 155 млрд грн, що становить майже 40% загальної очікуваної вартості тендерів у 2019 році.

Рішення та звіт Рахункової палати за результатами аналізу будуть опубліковані на офіційному вебсайті.