«Гострим є питання реструктуризації боргових зобов’язань»: Ольга Піщанська на засіданні Комітету ВРУ з питань бюджету

18.07.2024 16:55

У першому кварталі 2024 року план доходів загального фонду державного бюджету перевиконано на 22%. Однак видатків було здійснено на 12% менше від плану, насамперед на обороноздатність і безпеку держави, будівництво інженерно-технічних та фортифікаційних споруд, оплату медичних та соціальних послуг.

18 липня Голова Рахункової палати Ольга Піщанська представила Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Висновок Рахункової палати про результати аналізу виконання закону про Державний бюджет України на 2024 рік у першому кварталі. Попередньо зазначений документ розглянув Підкомітет з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати Комітету ВРУ з питань бюджету.

 

Зокрема, під час засідання Комітету ВРУ Ольга Піщанська також розповіла про актуальні цифри щодо виконання держбюджету. Так, згідно з даними Державної казначейської служби України, план доходів загального фонду державного бюджету за січень – червень перевиконаний на 19% (144 млрд грн), а безповоротної фінансової допомоги у першому півріччі 2024 року надійшло на 15% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Кошти від зовнішніх кредиторів у першому півріччі 2024 року також менші плану – на 19% (121 млрд грн). Загалом, від державних запозичень до загального фонду недоотримано 12% (103 млрд грн) запланованих на цей період надходжень, зазначила Голова Рахункової палати.

Також Ольга Піщанська наголосила, що видатки загального фонду держбюджету були меншими від плану у січні – червні на 11% (186 млрд грн), насамперед за бюджетними програмами головних розпорядників, які забезпечують обороноздатність і безпеку держави. При цьому за окремими бюджетними програмами, видатки які не проводяться, або здійснюються в обсягах менше плану, потребують перегляду.

«У першому півріччі Уряд розподілив 88% наявного ресурсу Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. У січні – березні видатки за рахунок цього фонду не здійснювалися. У квітні – червні головні розпорядники здійснили видатки на суму, що на 3,9 млрд грн, або 21 %, менше плану на перше півріччя. Найбільше не використано коштів, виділених на будівництво, ремонт та інші  інженерно-технічні заходи із захисту об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури» - зазначила Ольга Піщанська.

Щодо державного боргу, як зауважила Голова Рахункової палати, у січні – червні він збільшився на 13 % (до 5,9 трлн грн).Витрати на погашення й обслуговування державного боргу становили 22 % усіх витрат загального фонду (392 млрд грн), при тому, що до серпня  діє відстрочка виплат за єврооблігаціями

«Відповідно до планових платежів за чинними угодами у липні – грудні кредиторам необхідно сплатити 625 млрд грн, що на 59% більше, ніж уже сплачено у першому півріччі. Отже, сьогодні, як ніколи, гострим є питання реструктуризації боргових зобов’язань як зовнішніх, так і внутрішніх для покращення фінансових можливостей держави та забезпечення найважливіших видатків бюджету», – підсумувала Ольга Піщанська.

Присутній на засіданні Комітету ВРУ перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін зазначив, що пропозицій та зауважень до Проєкту рішення Комітету Міністерство не має.

Комітет з питань бюджету взяв до відома Висновки Рахункової палати та надав Кабміну рекомендації для усунення виявлених недоліків.