Про співпрацю між Національним аудиторським офісом Великої Британії та Рахунковою палатою, зокрема сфери, що потребуватимуть особливої уваги у разі набуття чинності законопроєктом №10044-д, виклики у роботі інституції йшлося під час зустрічі представників Рахункової палати з керівником Національного аудиторського офісу Великої Британії (National Audit Office - NAO) Контролером та Генеральним аудитором Гаретом Девісом. Зустріч відбулася в межах робочої поїздки керівництва Рахункової палати до Великої Британії.
Довідково: Національний аудиторський офіс Великої Британії очолює спеціальну проєктну групу EUROSAI для підтримки діяльності Рахункової палати в умовах, що виникли внаслідок війни. До складу проєктної групи входять ВОА 29 країн. Загалом мета проєктної групи - сприяти досягненню Стратегічної цілі 2 EUROSAI: допомога ВОА у використанні нових можливостей і вирішенні нових проблем шляхом підтримки і сприяння розвитку їх інституційного потенціалу.
У зустрічі взяли участь, зокрема, Голова Рахункової палати Ольга Піщанська, член Рахункової палати Кирило Клименко та т. в. о. Секретаря Рахункової палати – керівника апарату Василь Невідомий.
Ольга Піщанська подякувала партнерам за надану підтримку, зокрема з розроблення методології фінансового аудиту, та організацію онлайн-тренінгів для аудиторів щодо практики фокус-аудиту. Також вона поінформувала очільника ВОА Великої Британії про можливі зміни до закону «Про Рахункову палату», їх очікуваний вплив на подальший розвиток інституції. За словами Ольги Піщанської, наразі напрямами, що містять найбільше викликів для Рахункової палати, є:
– перехід на міжнародні стандарти та розширення повноважень;
– інституційна трансформація та зміна вимог до аудиторів;
– зміна правового регулювання на рівні держави, зокрема вимог до формування консолідованої фінансової звітності держави.
У відповідь очільник ВОА Великої Британії повідомив про готовність його інституції й надалі здійснювати координацію роботи проєктної групи з підтримки Рахункової палати. Гарет Девіс наголосив, що NAO готовийдолучитися до удосконалення методологічної бази Рахункової палати, допомагати в розробці Стратегії Рахункової палати, розвивати систему компетенцій персоналу та приєднатися до здійснення peer review роботи ВОА України.
«Здійснення peer review роботи Рахункової палати передбачено майбутніми змінами у профільному законодавстві. Тому ми високо цінуємо готовність наших британських колег взяти участь у цьому процесі. Особливу роль грає той факт, що NAO у 2018 році здійснював функціональну оцінку Рахункової палати. Отже, peer review дасть можливість оцінити кроки з інституційному розвитку, зроблені за час, що минув», - зазначила Голова Рахункової палати Ольга Піщанська.
Сторони також обговорили можливість планування спільних аудитів наданої допомоги Україні у післявоєнному відновленні та приєднання NAO до міжнародного координованого аудиту щодо забезпечення права на освіту українських дітей у школах країн Європи. Також керівники ВОА окреслили практики NAO, які могла б використати Рахункова палата, зокрема досвід діджіталізації системи контролю державних доходів.
У межах робочої поїздки до Лондона представники Рахункової палати також взяли участь у щорічному Міжнародному саміті бухгалтерів, провели низку зустрічей з членами Інституту сертифікованих бухгалтерів та Інституту сертифікованих фінансових менеджерів Великої Британії (ICB Global & ICFM Global) та підписали Меморандум про співпрацю з ICFM Global.
Нагадаємо, напередодні Рахунковій палаті було присуджено нагороду Annual LUCA AWARDS 2024 у номінації «Професійна гідність і стійкість під час кризи» («Professional dignity and resilience in times of crisis») від ICB Global & ICFM Global.