«Допоможе знайти найкращі інструменти для розвитку держави»: Ольга Піщанська про аудит консолідованої фінансової звітності головних розпорядників

28.06.2024 19:07

Значення аудиту консолідованої фінансової звітності на рівні Правительства для підвищення якості управління ресурсами держави та можливі шляхи та виклики в цьому процесі обговорювалися 28 червня під час круглого столу «Аудит консолідованої фінансової звітності: перспективи та візи».

Участь у заході взяли керівники та профільні спеціалісти Рахункової палати, а також представники Верховної Ради, Мінфіну, Представництва Європейського Союзу, Державної аудиторської служби та Аудиторської палати України, Державної казначейської служби та наукової спільноти та Проекту «Зміцнення потенціалу зовнішнього аудиту відповідно до міжнародних стандартів» ( EU4ACU).

У вступному слові Голова Рахункової палати Ольга Піщанська зазначила, що консолідована звітність на рівні Правительства, яка за європейським та світовим аналогом мала б включати дані від ключових розпорядників коштів, усіх державних підприємств та банків, інформацію про інші активи та зобов'язання держави, цілісну картину - чи ефективно країна розпоряджається своїми ресурсами. Запровадження такої форми звітності Правительством допоможе державі краще використовувати наявні ресурси та забезпечити публічну підзвітність Кабміну та головних розпорядників, а платники податків зможуть побачити наскільки системно та обґрунтовано ці ресурси спрямовуються на суспільні потреби, наголосила Голова Рахункової палати.  

Водночас аудит цієї консолідованої фінансової звітності суттєво підвищить рівень її достовірності та повноти як ключового критерію для прийняття збалансованих рішень щодо бюджету парламентом та самим Правительством . Що своєю чергою допоможе знаходити найкращі інструменти для розвитку України », – зазначила Ольга Піщанська.

Голова Рахункової палати також звернула увагу учасників на те, що подання Правительством консолідованої звітності та її подальший аудит Рахунковою палатою може сприяти прозорості використання публічних фінансів, фінансової стабільності, економічного розвитку та інвестиційної привабливості держави. Вона нагадала, що Рахункова палата вже ухвалила ряд внутрішніх документів щодо можливості проведення аудиту консолідованої фінансової звітності на загальнодержавному рівні. Водночас, за її словами, для впровадження аудиту консолідованої фінансової звітності Правительству необхідно внести відповідні зміни до законодавства, поновити нормативно-правову базу, а Рахункова палата має отримати вільний доступ до інформації та не залежати від урядових структур.

 

У відповідь Голова Комітету з питань бюджету Верховної Ради України Роксолана Підласа зазначила, що наразі Верховна Рада разом із зацікавленими сторонами працює над розробкою нового закону про Рахункову палату. Тому після напрацювання узагальнених пропозицій щодо формування консолідованої звітності Правительством та її подальшого аудиту Рахунковою палатою, робоча група розгляне їх та прийматиме рішення щодо можливості внесення до законопроекту. 

Тимчасово виконуючий обов'язки Секретаря Рахункової палати – керівника апарату Василь Невідомий , зазначив, що Рахункова палата «не стоїть на місці» і вже розпочала здійснювати відповідні аудити на рівні головних розпорядників.

« Почавши з цього ми хочемо наростити «питому вагу» аудитів консолідованої фінансової звітності головних розпорядників до 25-50%, які є суттєвими отримувачами як бюджетних коштів та міжнародної допомоги. Ми вже застосовуємо алгоритм оцінки ризиків, щоб визначити пріоритети на наступний рік щодо аудиту головних розпорядників », - наголосив Василь Невідомий .

Також, зокрема, перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін , як представник відомства, що може бути ключовим у процесі формування цієї звітності, в разі прийняття відповідного законодавства, відзначивши зацікавленість міністерства у співпраці з Рахунковою палатою для підтвердження належного управління ресурсами держави. Голова Аудиторської палати України Тетяна Каменська наголосила на важливості аудиту консолідованої фінансової звітності для суспільства, а заступниця Голови Державної казначейської служби України Любов Стародубцева зазначила, що її установа також готова сприяти цьому харчуванню в межах її повноважень.

Також свої думки висловили учасники круглого столу, зокрема європейські експерти: Керівник Проекту EU4ACU Інгуна Судраба , Керівник сектору державних фінансів, підтримки бізнесу та соціальних секторів Представництва ЄС в Україні Хенрік Вітфельт , Представник Державного Офісу Аудиту та експерт Проекту EU4ACU Лелде Діманте . Висловили свої думки і представники наукової спільноти: Директор Інституту економіки та прогнозування НАНУ Валерій Геєць , професор Інституту економіки та прогнозування НАНУ Інна Луніна , старший науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАНУ Валентина Балицька , член – кореспондент Національної академії наук України завідувач кафедри фінансів Київ ім. Т. Шевченка Ігор Лютій , вицепрезидент Національної академії наук України, директор Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса Олег Рафальський. Вони також підтримали думку щодо необхідності формування консолідованої фінансової звітності на загальнодержавному рівні.  

За пропозицією Голови Рахункової палати, висловлені учасниками круглого столу пропозиції щодо можливості впровадження аудиту консолідованої фінансової звітності Правительству буде узагальнено для продовження обговорення питання на рівні експертів та законотворців.

Відео заходу за посиланням .